Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської обласної державної адміністрації
  Анонси

  Аналіз НС та подій за І півріччя 2016 року

  Назад

  Аналіз
  надзвичайних ситуацій і небезпечних подій, які мали місце
   на території області за І півріччя 2016 року

  Протягом І півріччя 2016 року на території області було зареєстровано 1272 надзвичайні ситуації та небезпечні події, 3 з яких  класифіковані як надзвичайні ситуації техногенного характеру та 1 –  як надзвичайна ситуація природного характеру.Внаслідок надзвичайних ситуацій та небезпечних подій 157 осіб загинули та 396 осіб постраждали.

  В порівнянні з січнем-червнем 2015 року кількість надзвичайних ситуацій та небезпечних подій (у січні-червні 2015 року – 1846) зменшилась на 31,1%, при цьому кількість постраждалих (у січні-червні 2015 року – 356 осіб) та кількість загиблих (у січні-червні 2015 року – 135 осіб) збільшились відповідно на 11,2% та 16,3%.
  Із загальної кількості надзвичайних ситуацій та небезпечних подій 73,7% припадає на побутові пожежі та пожежі в природних екосистемах області.

  Надзвичайні ситуації і небезпечні події техногенного характеру

  Протягом І півріччя 2016 року зареєстровано 1018 надзвичайних ситуацій та небезпечних подій техногенного характеру, 3 з яких  класифіковані як надзвичайні ситуації. Внаслідок надзвичайних ситуацій та небезпечних подій 112 осіб загинули та 393 особи постраждали.

  Надзвичайні ситуації
  Протягом січня-червня зареєстровано 3 надзвичайні ситуації,  а саме:

  • О 19 год. 30 хв. 25 лютого на території газосховища «Червонопартизанське» Мринського управління підземного зберігання газу біля с. Мрин та с. Плоске Носівського району під час виконання планових робіт з капітального ремонту технологічної свердловини №70 трапилась розгерметизація запірної арматури з подальшим фантануванням газу у повітря висотою 40-50 м. Загоряння газу не сталося.

  Жертв та потерпілих не було. Концентрація газу у повітрі не перевищувала вибухонебезпечний поріг. Надзвичайна ситуація не впливала на стабільне забезпечення газопостачання користувачам.
  Для забезпечення пожежної безпеки зазначених робіт було встановлено пожежну насосну станцію на вододжерело, прокладено магістральні лінії та встановлено на позиції 4 пожежні лафетні стволи (ПЛС-20П).
  Протягом 26 та 27 лютого були проведені роботи з очищення бурового майданчика та прилеглої до свердловини території від конструктивних елементів, видалено бурову УПА-50 з місця проведення робіт, здійснювались роботи з очищення арматури свердловини від піску та бруду, проведено заміну шпильок на фланці колонної головки, здійснювався контроль за станом загазованості навколишнього середовища. О 12 год. 50 хв. 28 лютого виток газу було припинено.
  Станом на 18 год. 28 лютого роботи з ліквідації аварії були закінчені.
  Всього до ліквідації наслідків надзвичайної ситуації були залучені 97 чоловік та 23 одиниці техніки, а саме: персонал газосховища та спеціалізовані воєнізовані аварійно-рятувальні частини протифонтанної нафтогазової служби (6 одиниць техніки, 32 чоловіки), відділення з ліквідації нафтогазових фонтанів в м. Ніжині (7 чоловік особового складу та 1 одиниця техніки), підрозділи ДСНС Чернігівської (12 одиниць техніки та 38 чоловік особового складу) та  Полтавської (4 одиниці техніки та 20 чоловік особового складу) областей.

  • О 8 год. 25 хв. 11 березняв с. Жуківка Куликівського району по  вул. Чкалова, 4  сталася пожежа в одноповерховому будинку (розміром 5х7 метрів, стіни дерев’яні, покрівля металева по дерев’яному риштуванню). Внаслідок пожежі загинули 3 особи. Ймовірна причина пожежі - необережність під час паління сина господарки.
  • О 13 год. 24 хв. 25 травня на автодорозі Чернігів-Терехівка-Товстоліс-Пертушин біля с. Товстоліс Чернігівського району водій автомобіля "Opel Vectra" виїхав на смугу зустрічного руху та здійснив зіткнення з автомобілем "Honda CRV". Внаслідок пригоди 5 осіб загинули та 1 особа отримала травми.

  Небезпечні події
  На шляхах області зареєстровано 318 дорожньо-транспортних пригод, внаслідок яких 65 осіб загинули та 375 осіб отримали травми, з них 1 пригода зареєстрована як надзвичайна ситуація (5 осіб загинуло, 1 особа постраждала).
  В порівнянні з цим же періодом 2015 року кількість дорожньо-транспортних пригод (у січні-червні 2015 року – 245), кількість загиблих (у січні-червні 2015 року – 44 особи) та кількість постраждалих (у січні-червні 2015 року – 297 осіб) збільшились відповідно на 29,8%, 47,7% та 26,3%.
  Найбільше дорожньо-транспортних пригод було зареєстровано в м. Чернігові, Козелецькому та Чернігівському районах, де спостерігається значний рух транспортних засобів.
  Основною причиною дорожньо-транспортних пригод є порушення правил дорожнього руху. Серед причин аварійності є низька дисципліна учасників дорожнього руху, більшість дорожньо-транспортних пригод сталася через перевищення швидкості, виїзд на смугу зустрічного руху.

  Внаслідок порушення правил пожежної безпеки виникло 619 побутових пожеж, під час яких виявлено тіла 40 осіб та 15 осіб постраждали, з них 1 пожежа зареєстрована як надзвичайна ситуація (загинули 3 особи).Крім того, під час пожеж загинуло 5 голів худоби, вогнем було знищено (пошкоджено) 562 будівлі і 63 одиниці техніки, знищено 43 т грубих кормів.
  В порівнянні з січнем-червнем 2015 року кількість побутових пожеж (у січні-червні 2015 року – 860) та кількість загиблих (у січні-червні 2015 року –  55 осіб) зменшились відповідно на 28,0% та 27,3%,  при цьому кількість постраждалих (у січні-червні 2015 року – 13 осіб) збільшилась на 15,4%.
  Найбільше побутових пожеж було зареєстровано в м. Чернігові, Козелецькому та Чернігівському районах.
  Основні причини виникнення цих пожеж – порушення правил пожежної безпеки при користуванні пічним опаленням і електричними приладами, а також необережне поводження населення з вогнем.

  У січні-червні зареєстровано 8 нещасних випадків, внаслідок яких загинули  7 осіб та 2 особи отримали травми, а саме:
  - 1 січня на залізничній станції "Бахмач-Пасажирський" товарним потягом  №2118 смертельно травмовано мешканця м.Бахмач, 1978 року народження. Затримка руху товарного потягу №2118 склала 17 хвилин;
  - 10 січня в с. Лошакова Гута та с. Косачівка Козелецького району на невідомому вибухонебезпечному предметі підірвалися мешканець м. Остер,  1957 року народження, та мешканець с. Лошакова Гута, 1957 року народження. Внаслідок вибуху 1 особа загинула на місці події та 1 особа отримала травми;
  - 23 березня в смт Куликівка  під час розбирання старої будівлі сталося обрушення цегляної стіни, внаслідок чого під уламками загинув мешканець смт Куликівка, 1991 року народження;
  - 14 квітня на залізничній платформі "Трубіж"  (Бобровицький район) молодий чоловік, подорожуючи на даху електропотяга "Київ-Ніжин", отримав ураження електричним струмом. Потерпілого з опіками III-IV ступеню (60% тіла) в тяжкому стані було доставлено до реанімаційного відділення Бобровицької центральної районної лікарні. Затримки руху потягів не було;
  - 8 травня в с. Новий Биків Бобровицького району в житловому будинку по вул. Авраменка, 25  о 16 год. стався вибух побутового твердопаливного котлавнаслідок якого загинула господарка;
  - 22 травня в м. Носівка на залізничній колії  о 3 год. 55 хв.  потягом №73 сполученням "Москва-Львів" було смертельно травмовано 1 особу, затримки руху потягів не було;
  - 19 червня на станції Кобижча (Бобровицький район)  електропотягом № 691 сполученням «Ніжин-Київ» було смертельно травмовано невідому особу чоловічої статі, затримки руху потягів не було;
  - 28 червня в м Чернігові на станції «Чернігів-Північний» пасажирським потягом №93 сполученням «Чернігів-Гомель» було смертельно травмовано особу чоловічої статі, затримки руху потягів не було.

  Протягом звітного періоду зареєстровано 3 випадки виявлення ртуті, а саме:
  - 29 лютого на території Голубицької сільської ради Ріпкинського району в підвальному  приміщенні недіючого дитячого садочка  місцевими мешканцями було виявлено розлив ртуті. Фахівцями управління ДСНС України у Чернігівській області було зібрано та вилучено 500 грамів ртуті;
  - 19 квітня в м. Чернігові по вул. Рокосовського, 45А фахівцями управління ДСНС України у Чернігівській області з квартири №76 вилучено 1515 грамів ртуті;
  - 1 червня  в м. Городня в господарській будівлі по вул. Радгоспній, 23 було виявлено ємність зі ртуттю об’ємом 250 мл. Ртуть було вилучено для подальшої її утилізації.

  20 січня в м. Чернігові по вулиці Горького, 54 стався вибух на першому поверсі дев’ятиповерхового будинку в квартирі №5. Вибухом пошкоджено вікна, вхідні двері та балкон квартири №5, вхідні двері квартир №3 та №4 на першому поверсі. Руйнувань конструкцій будівлі не виявлено. Господар квартири, 1974 року народження, отримав термічні опіки різного ступеню 15% тіла та був доставлений швидкою медичною допомогою до опікового відділення Чернігівської обласної лікарні.

  4 березня в м. Чернігові по вулиці Волковича, 15  стався вибух на першому поверсі п’ятиповерхового будинку в квартирі №18. В результаті вибуху загиблих та травмованих не було.

  30 березня в м. Чернігові по проспекту Перемоги, 81 до приміщення "Лото Маркет" невідомою особою було підкинуто гранату. Внаслідок вибуху пошкоджено 12 комп'ютерів. Під час вибуху в приміщенні знаходились 4 особи обслуговуючого персоналу.  Загиблих та потерпілих не було.

  14 травня в м. Чернігові по 1-ому провулку Воскресенському, 15/2   сталося часткове порушення цілісності стіни житлового будинку. Загиблих та постраждалих не було.

  На мережах життєзабезпечення зареєстровано 37 аварійних ситуацій, з них:на мережах водопостачання та водовідведення – 18,  електропостачання – 16, газопостачання – 2 та теплопостачання – 1. У порівнянні з аналогічним періодом 2015 року кількість аварійних ситуацій на мережах життєзабезпечення (у січні-червні 2015 року – 44) зменшилась на 15,9%.

  У січні-червні зареєстровано 28 випадків виявлення боєприпасів.Групою піротехнічних робіт управління ДСНС України у Чернігівській області було знешкоджено 813 одиниць боєприпасів (у січні-червні  2015 року було знищено  363 одиниці боєприпасів).

  Надзвичайні ситуації і небезпечні події природного характеру

  Протягом І півріччя 2016 року зареєстровано 254 надзвичайні ситуації та небезпечні події природного характеру, 1 з яких класифікована як надзвичайна ситуація. Внаслідок надзвичайних ситуацій та небезпечних подій 3 особи  постраждали та 45 осіб загинули.

  Надзвичайні ситуації
  Протягом звітного періоду зареєстровано 1 надзвичайну ситуацію природного характеру, пов’язану із захворюванням сільськогосподарських тварин на африканську чуму свиней, а саме:
  29 червня в с. Хибалівка Куликівського району у  приватному господарстві Ворошило О.М. по вул. Миру, 85 зафіксовано загибель  6 голів свиней.
  З метою проведення дослідження на інфекційні хвороби були відібрані біологічні матеріали та направлені до Київського державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи. За результатами дослідження патолого-анатомічних матеріалів підтверджено захворювання на "африканську чуму свиней" (акт №004181 п.м./16 від 30.06.2016 року).
  Всього, в період з 30 червня по 3 липня здійснено обхід
  215 приватних господарств, вилучено, забито безкровним методом та утилізовано шляхом спалювання 74 голови свиней загальною вагою 5,21 т, вивезено та спалено підстилку та продукти життєдіяльності тварин у кількості 6 т.
  Подвір'я та господарчі будівлі господарств, де утримувались тварини, оброблено дезінфікуючим розчином.  Проведено консервування місця спалювання.
  Функціонують 2 ветеринарно-поліцейські пости на основних магістральних дорогах, на ґрунтових польових дорогах встановлено шлагбауми. Карантинно-обмежувальні заходи тривають.

  Небезпечні події
  З початку епідемічного сезону (з 1 жовтня 2015 року) на грип та ГРВІ захворіло 125 215 осіб (в тому числі 68 150 дітей), з них була госпіталізована 4601 особа (в тому числі 2970 дітей).
  Протягом січня-лютого на грип та ГРВІ захворіло  68 529 осіб (в тому числі 32029 дітей), з них були госпіталізовані 3225 осіб (в тому числі 1852 дитини).
  Протягом січня-лютого від грипу та ГРВІ померло 18 осіб (м. Чернігів – 9 осіб, Чернігівський район – 3 особи, м. Ніжин – 2 особи, Варвинський, Ніжинський, Куликівський та Щорський  райони – по 1 особі).
  В області проводився комплекс карантинно-обмежувальних заходів.

  Протягом звітного періоду зареєстровано 1 нещасний випадок, внаслідок якого 1 особа постраждала, а саме: 17 січня до реанімаційного відділення КЛПЗ "Коропська центральна районна лікарня" з діагнозом "отруєння чадним газом" було доставлено мешканця с. Карильське Коропського району, 1949 року народження.

  На водних об’єктах області загинуло 27 осіб, з них 3 дитини (Чернігівський район – 7 осіб; Ріпкинський район – 3 особи, Бахмацький, Борзнянський та Щорський райони – по 2 особи; м. Чернігів, Бобровицький, Сосницький, Городнянський, Ічнянський, Коропський, Корюківський, Менський, Ніжинський, Новгород-Сіверський та Прилуцький райони – по 1 особі). У січні-червні минулого року на водних об’єктах області загинули 23 особи.

  Протягом звітного періоду зареєстровано 9 випадків загоряння настилу в лісі на загальній площі 9,85 га, а саме:
  - ДП "Чернігівоблагроліс" - 1 випадок загоряння настилу в лісі на площі 0,1 га;
  - обласне управління лісового та мисливського господарства – 6 випадків загоряння настилу в лісі на загальній площі 2,05 га;
  - інші лісокористувачі – 2 випадки загоряння настилу в лісі на загальній площі 7,7 га.
  За цей же період минулого року зареєстровано 116 випадків загоряння настилу в лісі на загальній площі 311,73 га.

  Протягом І півріччя зареєстровано 2 випадки загоряння торфу на загальній площі 0,2 га (біля с. Пилятин Козелецького району та смт Замглай Ріпкинського району). Загрози населеним пунктам та лісовим масивам не було. За цей же період минулого року сталося 7 випадків загоряння торфу на загальній площі 9,34 га.

  Внаслідок необережного поводження населення з вогнем протягом звітного періоду зареєстровано 189 випадків загоряння сухої трави та сміття на відкритій території на загальній площі 601,92 га. За цей же період минулого року  зареєстровано 501 випадок загоряння сухої трави та сміття на відкритій території на загальній площі 2725,24 га.

  Внаслідок вживання дикорослих грибів у квітні отруїлися грибами 2 особи (Щорський район). За цей же період минулого року отруєнь грибами не зареєстровано.

  1-2 квітня поривами сильного вітру зірвано (пошкоджено) покрівлі будинків, а саме:
  Бахмацький район: 
  - в с. Городище – частково зруйновано покрівлі шести тваринницьких будівель на загальній площі 400 кв. м та тентове покриття трьох ангарів загальною площею  2400 кв. м  ТОВ "Чернігівська м’ясна компанія". На території ДП "Бахмацьке райагролісництво" (Городищенська сільська рада) пошкоджено 9 га лісових насаджень;
  - в с. Митченки – частково зруйновано покрівлю Митченківського будинку культури на площі 100 кв. м;

  Борзнянський район:
  - в м. Борзна – частково зруйновано покрівлю адміністративної будівлі Борзнянської райдержадміністрації на площі 60 кв. м, покрівлю будівлі Борзнянської ЗОШ  I-III ступенів ім. Х. Алчевської на площі 1040 кв. м та покрівлю господарчої будівлі Борзнянської спеціалізованої  ЗОШ-інтернату на площі 10 кв. м.
  Ніжинський район
  - в с. Кропивне  –  частково пошкоджено покрівлю на будинку по вул. Шевченка, 1А, зірваний дах на котельні школи та на господарчій будівлі фельдшерсько-акушерського пункту;
  Носівський район
  - в с.Сулак  – пошкоджено покрівлю школи на площі 70 кв. м;
  - в с. Червоні Партизани – частково зруйновано покрівлю будівлі Червоно-партизанської ЗОШ І-ІІ ступенів на площі 70 кв. м.
  29 травня внаслідок несприятливих погодних умов (пориви сильного вітру) в с. Карильське  Коропського району по вул. Центральній, 16 А частково пошкоджено покрівлю будівлі Карильської загальноосвітньої школи  I-III ступеню на площі 24 кв.м.
  В ніч з 30 на 31 травня внаслідок несприятливих погодних умов (пориви сильного вітру та сильний дощ) в смт Добрянка  Ріпкинського району були повалені 44 дерева, які пошкодили  дахи 7 будівель (5 житлових будинків та  2 господарчі будівлі) на загальній площі 240 м²,  частина дерев впала на  проїжджу частину доріг по вулицях Центральній, Преображенській, Богдана Хмельницького,  Самойленка, вітками та поваленими деревами були пошкоджені лінії 0,4 кВт.
  Внаслідок несприятливих погодних умов (пориви сильного вітру, дощ, гроза) 21 червня сталися масові пошкодження повітряних ліній електропостачання 0,4 кВ та відключення 12 повітряних ліній електропостачання 10 кВ (м. Чернігів – 3 ЛЕП 10 кВ, Чернігівський район – 9 ЛЕП 10 кВ), 160 трансформаторних підстанцій. Без електропостачання та електрозв’язку залишалися мешканці 40 населених пунктів Чернігівського району. Не функціонувало 10 АТС.
  В Чернігівському районі внаслідок падіння дерев було частково обмежено рух  автотранспорту на ділянках автодоріг: Чернігів-Славутич (с. Пакуль - поворот на  с. Ковпита), с. Дніпровське-с. Василева Гута, 142 км автодороги Київ-Чернігів (біля  с. Шестовиця). Крім того, були частково пошкоджені покрівлі 57 будівель різного призначення  (Ковпитська сільська рада – 9 будівель, з них школа, амбулаторія та сільський клуб; Андріївська сільська рада – 14 будівель, з них сільський клуб та сільська рада; Пакульська сільська рада –  12 будівель; Боровиківська сільська рада – 9 будівель; Дніпровська сільська рада – 8 будівель; Михайло-Кобинська селищна рада – 4 будівлі; Киїнська сільська рада – 1 будівля).
  В Сновському районі в с. Петрівка внаслідок ураганного вітру пошкоджено шиферні дахи клубу, школи, церкви та 10 будівель приватних домогосподарств, внаслідок  падіння дерев було порушено транспортне сполучення з населеними пунктами Боровицької сільської ради (7 населених пунктів).
  В Городянському районі в с. Півнівщина внаслідок негоди були пошкоджені покрівлі 4 будівель в трьох господарствах.
  Крім того, внаслідок несприятливих погодних умов (сильний дощ, гроза, пориви сильного вітру)  29 червня сталося підтоплення приватних домогосподарств в Борзнянському районі:  в с. Високе – 5 житлових будинків, в яких проживає 16 чоловік; та 18 будівель господарського призначення; в  с. Галайбине – 1 житловий будинок, в якому проживає 3 особи, та 3 будівлі господарського призначення. Також, внаслідок інтенсивного стоку дощових вод сталося руйнування автодорожнього покриття у місці прокладання водопропускної труби в с. Галайбине по вул. Веселий Гай на автомобільній дорозі Галайбине-Паристівка-Головеньки (Борзнянський район). Транспортне сполучення з с. Головеньки та с. Паристівка здійснювалося автомобільною дорогою Велика Доч-Головеньки-Нові Млини.

  Гідрологічна ситуація
  Після 28 січня на річках області розпочалися процеси поступового руйнування льодового покриву одночасно з малоінтенсивним (на 1-5 см за добу, в  окремі дні – на  10-15 см) підвищенням рівнів води в межах русел.
  Повністю річки звільнились від льодового покриву у кінці лютого та на початку березня.
  В другій  декаді лютого на малих притоках річок Десна та Сейм  сформувались  максимальні рівні води весняної повені, які перевищували передпаводкові рівні на 0,3-0,9 м, і проходили в межах русел.
  Пік весняної повені на р. Білоус біля с. Кошівка спостерігався 18-19 лютого з відміткою 234 см над нулем поста.      
  Дані про строки проходження та значення максимальних рівнів води повені 2016 року на гідрологічних постах:                   

  Водний об’єкт

  Пост

  Максимальний рівень води
  повені 2016 р.
  см над нулем поста

  Дата проходження максимального рівня води повені 2016 р.

  Багаторічні характеристики максимальних рівнів води весняних водопіль, см над нулем поста

  Кількість років спостереження

  найвищий

  середній

  найнижчий

  Дніпро

  Неданчичі

  419

  29-31.03

  43

  900

  610

  376

  Дніпро

  Дніпровське

  345

  04-05.04

  139

  637

  460

  312

  Десна

  Новгород-Сіверський

  426

  23-24.03

  122

  842

  574

  306

  Десна

  Розльоти

  510

  27-28.03

  83

  1045

  749

  388

  Десна

  Макошине

  499

  06.04

  135

  876

  699

  358

  Десна

  Чернігів

  444

  9-10.04

  132

  985

  710

  305

  Десна

  Морівськ

  350

  11-13.04

  129

  648

  493

  246

  Снов

  Щорс

  186

  21-24.03

  82

  400

  297

  102

  Сейм

  Мутин

  700

  04-05.04

  90

  855

  739

  570

  Вода  знаходилась у межах русел, лише спостерігалось незначне перевищення відміток заплави у створах гідрологічних постів на р. Снов біля м. Щорс (на 16 см)  та р. Сейм біля с. Мутин (на 20 см). 
  В цілому повінь 2016 року характеризувалась показниками максимальних рівнів води такими, що були  нижчими за середньобагаторічні значення: на р. Дніпро –  на 1,2-1,9 м;  на р. Десна –  на 1,4-2,7 м; на р. Сейм  –  на 0,4-0,5 м, на р. Снов –  на 1,0-1,1 м.
  Станом на 15 квітня на річках області спостерігається спад рівнів води з добовою інтенсивністю 1-4 см.
  Підтоплення населених пунктів не зареєстровано.

  Назад


  Центр допомоги учасникам Антитерористичної операції знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул. Гетьмана Полуботка, 70